Jenny Eidolf vill utforska ledarskapets roll i en föränderlig värld
Med en bakgrund inom idrott, ledarskap och organisationsutveckling forskar Jenny Eidolf om hur individer, team och organisationer kan rustas för att navigera i en allt mer komplex och föränderlig omvärld – med fokus på samverkan, delaktighet och engagerat ledarskap.
Berätta lite om dig själv, vad är din bakgrund?
Den röda tråden genom mitt yrkesliv är utvecklings- och förändringsarbete i olika former. Jag har alltid haft en nyfikenhet kring hur ett ledarskap ser ut, som tillsammans med medarbetare lyckas utveckla en kultur som stimulerar utvecklings- och förändringsvilja samt samarbetsförmåga. Detta har jag utforskat som förbundskapten och head coach för Svenska freestylelandslaget och sportchef på Svenska Skidförbundet, som konsult inom ledarskaps- och organisationsutveckling samt som ledarskapscoach. I mina olika uppdrag har jag gång på gång sett vikten av att skapa en trygg miljö präglad av psykologisk trygghet, för att optimera utveckling och samarbete. Jag har också sett den stora potential som finns i att arbeta med personlig utveckling. Individuella medvetna val av sina beteenden och mindset kan vara möjliggörare för att väcka viljan att delta i utveckling av en gemensam stark kultur som får både organisation, team och individ att växa tillsammans. Nu ser jag fram emot möjligheten att få utforska detta vidare i min roll som doktorand.
Hur kommer det sig att du valde Mittuniversitetet?
Jag fick möjligheten att kombinera min tid som elitidrottare med universitetsstudier på Skiduniversitetet på Mittuniversitetet och tog sedan min civilekonom examen på Uppsala Universitet. Jag valde på senare tid att komplettera med en examen i psykologi och en i kvalitet- och ledarskapsutveckling vid Mittuniversitetet. Efter min examen undervisade jag ett år i psykologi på Mittuniversitetet. Jag bor i Åre och att få återvända till Mittuniversitetet som doktorand var en fantastik möjlighet för mig med mina tidigare goda erfarenheter av den miljön.
Vad kommer du att fokusera på under dina doktorandstudier?
Mitt fokus är att förstå mer kring hur man rustar individer, team och organisationer för att framgångsrikt och hållbart navigera i en allt mer komplex, oförutsägbar omvärld med en exponentiell förändringstakt vi tidigare aldrig skådat. Jag hoppas kunna bidra med kunskap kring vilka förmågor individer, team och organisationer bör utveckla för att optimera samverkan som präglas av allas delaktighet och ett engagerat ledarskap. Jag är nyfiken på att förstå mer kring potentialen i fenomen som relationellt ledarskap, självledarskap och delat ledarskap som möjliggörare för att framgångsrikt navigera i en mer komplex omvärld.