Studera utomlands

Vikten av internationella samarbeten även för forskarstuderande

Internationalisering är en viktigt del av Mittuniversitetets strategi. Att utbyta erfarenheter med lärare och studenter från andra länder och andra kulturer är ofta alltid värdefullt. Inte minst viktigt är det att framgångsrika informella och/eller formella samarbeten tenderar att stärka ett universitet.

Internationella samarbeten kan med fördel även avse forskarstuderande och frågor som rör forskarutbildningen (även om det är mindre vanligt än att samarbetena avser forskning eller utbildning). Som ett led i att bredda  internationaliseringssträvandena samlades sju forskarstuderande i företagsekonomi från Mittuniversitetet – alla med koppling till institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism (EJT) och Centrum för forskning om ekonomiska relationer (CER) – och fyra forskarstuderande från det polska universitetet i Szczecin för att informera sig om varandras forskningsprojekt. Den digitala workshopen, som genomfördes i oktober, fokuserade på kunskapsutbyten inom i första hand delområdena entreprenörskap, redovisning och strategiska nätverk.

Workshopen var således öppen för forskarstuderande inom flera företagsekonomiska forskningsfält, vilket ledde till att olika delområden, perspektiv och metodologiska tillvägagångssätt diskuterades. Deltagarna presenterade även sina pågående projekt, lämnade synpunkter på varandras arbeten och gav förbättringsförslag. Från Mittuniversitetet och CER deltog Masoome Abikari, Irina Dimitrova, Konstantin Golpayegani, Dennis Hedback, Ulrich Schmudde, Ammarah Tariq och Carl Westergren.

Ytterligare ett syfte med workshopen var att initiera kommande forsknings- och undervisningssamarbeten samt främja ett långsiktigt utbyte mellan Mittuniversitetet och Szczecin University. Efter det att CER utvärderades av en internationell expertgrupp 2021, ingår det i centrumets handlingsplan att stärka internationaliseringen och den här typen av utbyten. Ett samarbete med Szczecin University har förutsättningar att dels stötta de forskarstuderande att genomföra tvärkulturella studier inom det företagsekonomiska fältet och dels berika de företagsekonomiska kurserna på civilekonomprogrammet med fler internationella fallstudier.

Nästa steg är att de forskarstuderande som var med på workshopen i oktober planerar för att under en vecka besöka Polen och Szczecin University. Ambitionen är att på plats träffa såväl internationella koordinatorer som representanter för företagsekonomiämnet och de forskarstuderande som var med på den första digitala workshopen. Då står även en uppföljande workshop på programmet. Om allt går i lås kommer besöket att genomföras i april.

Konstantin Golpayegani, forskarstuderande i företagsekonomi och arrangör av workshopen

 

Kommentarer

Ingen har kommenterat än, var den första!

Om Gästbloggare

Gästbloggare är inlägg från personer som inte arbetar på forskningcentrat CER.

Vi som deltar

Barbro Widerstedt
Universitetslektor
Darush Yazdanfar
Professor
Heléne Lundberg
Professor
Irina Dimitrova
Doktorand
Dennis Hedback
Doktorand
Mustafa Nourallah
Doktorand
Peter Öhman
Centrumledare
Gästbloggare
Inlägg från våra gästbloggare.
Jimmy Jaldemark
Ämnesföreträdare Pedagogik
Masoome Abikari
Licenciand i företagsekonomi

Sidan uppdaterades 2023-01-13