Längre handläggningstider på Upphandlingsfunktionen

Tis 15 apr. 2025 08:43

Just nu är trycket högt på upphandlingsuppdrag, samtidigt som upphandlingsfunktionen är tillfälligt underbemannad. Räkna därför med längre svarstider och planera era behov i god tid.

Procurement

Just nu är trycket högt på inkomna upphandlingsuppdrag som inte finns med i upphandlingsplanen för 2025. Detta medför längre ledtider och svarstider för inkommande frågor via Serviceportalen eller direkt till upphandlare.

Upphandlingsfunktionen är dessutom tillfälligt underbemannad fram till preliminärt 1 oktober 2026. Vi ber därför att ärenden som inte är brådskande väntar, och att upphandlingsbehov planeras i god tid. Tänk också på att upphandlingar under 100 000 SEK enligt MIUN:s riktlinjer hanteras av verksamheten själv – stöd och mallar finns på vår sida.

Sidan om upphandling

 

Skapad av Charlott Skoog

Sidan uppdaterades 2025-04-15