Första passet: Öppet seminarium på temat erfarenhetsutbyte i digital undervisning.

Fre 25 nov. 2022 13.15–15.00
online
Lägg till i din kalender

Projektet ”Kvalitetshöjande åtgärder i distansutbildning” bjuder in till fyra öppna seminarier på temat “Erfarenhetsutbyte”.

Två personer som arbetar tillsammans

Syftet är att erbjuda tillfällen för kunskaps- och erfarenhetsutbyte över ämnesgränserna när det gäller distansutbildning.
Seminarierna genomförs digitalt i Zoom. Länk skickas i samband med anmälan.

Pass 1, den 25 november kl 13.15-14 

Hur kan studenter involveras (mer) i utveckling av kurser och utbildningar på distans?

Petter Stenmark, KMT 

I högskolornas uppdrag ingår att verka för att studenterna ska ta en aktiv del i arbetet med att vidareutveckla utbildningar. Men hur kan det i praktiken gå till i utbildningar som ges på distans? Vad skapar engagemang och intresse? Och hur ger vi studenterna bästa möjliga förutsättningar att delta aktivt? 

Pass 2, den 25 november kl 14.15-15 

När Campusundervisning blev Corona-distans. Vad hände med den pedagogiska grundidén?

Mikael Becker, DES 

När den pedagogiska grundidén är att plugga, jobba, utvecklas tillsammans på campus, vad händer när det slås sönder av distansering? 

Kurs- och studieplaner, hur justerades de? Vad borde vi ha gjort när vi nu kan titta i backspegeln? 

Vad blev vi tvungna att göra annorlunda? Vad kunde vi behålla? 

Passar den ena eller andra formen bättre för individen? Vilka “blomstrade” under corona och vilka “vissnade”. 

Anmälan

Tack för din anmälan!

Anmälan till pass:

Sidan uppdaterades 2022-11-17