Licentiatseminarium med Erica Hellmer

Tors 02 feb. 2023 13.00–15.30
Sundsvall
Hus C, sal C312
Lägg till i din kalender

Välkommen till ett licentiatseminarium i Data- och systemvetenskap med inriktningen arkiv- och informationsvetenskap med Erica Hellmer. Torsdag den 2 februari klockan 13:00.

Licentiatseminarium med Erica Hellmer

Titel: Att bevara för att använda?: Om användares och användninges betydelse i arkivet

Författare: Erica Hellmer, doktorand, Mittuniversitetet

Handledare: Erik Borglund, professor, Mittunversitetet

Biträdande handledare: Göran Samuelsson, universitetslektor, Mittuniversitetet

Opponent: Sundqvist, Anneli, Docent, Oslo Metropolitan University

Seminariet kommer att hållas på svenska.

 

Sammanfattning

I en tid av ökande krav på tillgänglighet och användning av arkivinformation och arkiv, bland aktuella politiska och privata initiativ till både effektivisering och innovation, och bland e-tjänsteutveckling och digitalisering, så skapas nya deltagande initiativ för att möta dessa ökande krav. I en tid när användare och potentiella användare får en allt större roll som samskapande användare av arkivinformation så ställer det krav på hur deltagande och samskapande perspektiv kan kontextualiseras i arkivpraktiken.

Syftet med avhandlingen har varit att fördjupa kunskapen om användare och användning av arkiv och arkivinformation. Genom avhandlingen presenteras forskningsfrågor som syftat till att undersöka hur användare och användning belyses i den arkivvetenskapliga litteraturen, hur användbarhet beaktats av olika professioner när analoga processer blir digitala, samt vad som bestämmer behovet av användning. Studierna har genomgående haft en kvalitativ ansats där datainsamlingsmetoderna bestått av intervjuer, gruppintervju, fokusgrupp, systematisk litteraturstudie, och deltagande observation.

Resultaten visar på att e-tjänsteutveckling är baserat på slutanvändarens/kundens behov och att arkivprofessionen riskerar att försvinna bakom politiska drivkrafter. En användare är ett heterogent och ett ytterst kontextbundet begrepp och arkivanvändarstudier lyfter vikten av att erhålla en djupare kunskap om användaren, dess perception och beteende. Avhandlingen visar även att begreppet societal embeddedness som analytiskt verktyg kan användas för att synliggöra behov av användning av arkivinformation. Detta kan i sin tur användas som ett sätt att beskriva och kontextualisera användarperspektiv i en bredare samhällelig kontext.

Läs hela avhandlingen (DIVA)


Sidan uppdaterades 2023-01-04