Kvalitetsteknik GR (A), Processer och verktyg för förbättringar, 7,5 hp
Observera att kurslitteraturen kan ändras/revideras fram till:
• 1 juni för en kurs som startar på höstterminen
• 15 november för en kurs som startar på vårterminen
• 1 april för en kurs som startar på sommaren
Skriv ut eller spara kursplanen som PDF
Du kan enkelt skriva ut en kursplan direkt från webbsidan. Använd kortkommandot ctrl+p (Windows) eller command+p (Mac). I nästa steg väljer du om du vill skriva ut eller spara kursplanen som PDF.
För en nedlagd kurs kan eventuell information om avvecklingsperiod hittas under rubriken "Övergångsregel" i senaste versionen av kursplanen.
Kursplan för:
Kvalitetsteknik GR (A), Processer och verktyg för förbättringar, 7,5 hp
Quality Technology and Management BA (A), Processes and Tools for Improvement, 7,5 credits
Allmänna data om kursen
- Kurskod: KV004G
- Ämne huvudområde: Kvalitetsteknik
- Nivå: Grundnivå
- Progression: (A)
- Högskolepoäng: 7,5
- Fördjupning vs. Examen: G1N - Kursen ligger på grundnivå och har endast gymnasiala förkunskapskrav.
- Utbildningsområde: Teknik 100%
- Ansvarig fakultet: Fakulteten för naturvetenskap, teknik och medier
- Ansvarig institution: Kvalitets- och maskinteknik
- Fastställd: 2007-12-07
- Senast ändrad: 2020-10-06
- Giltig fr.o.m: 2021-01-01
Syfte
Syftet är att ge en bakgrund och introduktion till ämnet kvalitetsteknik och dess utveckling. Fokus ligger på kunskap om värderingar, arbetssätt och verktyg inom offensiv kvalitetsutveckling. Detta innebär att studenten bland annat tillämpar olika verktyg samt får grundläggande färdigheter i att identifiera och dokumentera processer.
Lärandemål
Efter genomgången kurs skall studenten kunna:
- beskriva och förklara historisk bakgrund och utveckling samt centrala begrepp inom kvalitetsteknik.
- redogöra för och förklara Hörnstensmodellen inom offensiv kvalitetsutveckling.
- ge exempel på konkreta tillämpningar för i kursen beskrivna begrepp, arbetssätt och verktyg, d v s förklara när de är lämpliga att använda, hur de används och vilket resultat det kan bli vid rätt användning.
- tolka processkartor, dokumentera processer och visa på skillnader mellan processorienterade och icke processorienterade verksamheter.
- beskriva samt analysera variation i processer.
- beskriva olika förbättringsinitiativ.
Innehåll
I kursen ges en introduktion till ämnet kvalitetsteknik. Kursen behandlar värderingar, arbetssätt och verktyg för att arbeta med kvalitetsförbättringar, processer och processorientering. I kursen ges insikt i förbättringsinitiativ så som Six Sigma och Lean. Kursen behandlar även kvalitetsteknikens utveckling samt koppling till hållbar utveckling.
Behörighet
Grundläggande behörighet
Urvalsregler
Urval sker i enlighet med Högskoleförordningen och den lokala antagningsordningen.
Undervisning
Undervisningen bedrivs i form av föreläsningar och webmaterial. I kursen ingår uppgifter som skall lösas i grupp.
Examination
2000: Inlämingsuppgifter, 3 hp
Betygsskala: Underkänd (U) eller Godkänd (G)
Skriftlig inlämning som genomförs i grupp
H100: Hemtentamen del 1, 2 hp
Betygsskala: På kursen ges något av betygen A, B, C, D, E, Fx och F. A - E är Godkänt, Fx och F är underkänt.
H200: Hemtentamen del 2, 2,5 hp
Betygsskala: På kursen ges något av betygen A, B, C, D, E, Fx och F. A - E är Godkänt, Fx och F är underkänt.
Betygskriterier för ämnet finns på www.miun.se/betygskriterier.
Om en student har ett beslut från samordnaren vid Mittuniversitetet om pedagogiskt stöd vid funktionsnedsättning, har examinator rätt att ge anpassad examination för studenten.
Begränsning av examination
Studenter registrerade på denna version av kursplan har rätt att examineras 3 gånger inom loppet av 1 år enligt angivna examinationsformer. Därefter gäller examinationsform enligt senast gällande version av kursplan.
Betygsskala
På kursen ges något av betygen A, B, C, D, E, Fx och F. A - E är Godkänt, Fx och F är underkänt.
Övrig information
Den studerande måste ha tillgång till följande utrustning och programvara:
- headset med hörlurar och mikrofon samt en webbkamera.
- möjlighet att installera programvaror på datorn.
Litteratur
Obligatorisk litteratur
- Författare/red: Bergman, B. & Klefsjö, B.
- Titel: Kvalitet från behov till användning
- Upplaga: Sjätte upplagan
- Förlag: Studentlitteratur
Kompletterande lärmaterial tillgängliggörs i lärplattformen.
Kolla om litteraturen finns på biblioteket