Civilingenjörsutbildningen gör att man blir duktig på att ta till sig kunskap
Sofia Malmberg valde att läsa Civilingenjör i teknisk kemi för bredden på utbildningen och för att kunna bidra till en mer hållbar värld. Nu är Sofia trainee på REMONDIS men direkt efter studierna fick hon jobb som utvecklingsingenjör på SCA.
- Det bästa med att plugga är just självförtroendet man får, och att man inte känner sig begränsad i att byta bana i livet. Studier öppnar nya dörrar, säger Sofia Malmberg.
På gymnasiet läste Sofia naturvetenskap på Skvadern, som är en gymnasieskola i Sundsvall. Efter gymnasiet tog Sofia tre sabbatsår då hon passade på att resa, men också fundera på vad hon ville läsa vidare till. För även om det var långt ifrån självklart för Sofia att läsa just Civilingenjör i teknisk kemi, så var fortsatta studier ett självklart val. För Sofia har tankarna gått allt ifrån att bli tandläkare till barnmorska, men hon landade till slut i att dessa utbildningar innehöll för lite av matematik, fysik, teknik och siffror, ämnen som Sofia har ett intresse för och ville läsa mer av.
Civilingenjörsutbildningen gör att man blir duktig på att ta till sig kunskap, jag känner att jag kan ta mig an vilka problem som helst.
Sofia summerar studietiden som tuff, men lärorik. Det var en väldigt rolig tid också säger Sofia, som menar på att man ska vara inställd på att det är en tuff utbildning, men att det blir lättare med tiden och man har roligt längs vägen. När första tentaresultatet kom så fick Sofia sig en positiv överraskning, det gick nämligen mycket bättre än vad hon först trott.
- Civilingenjörsutbildningen gör att man blir duktig på att ta till sig kunskap, jag känner att jag kan ta mig an vilka problem som helst. Det är en form av självförtroende och en självsäkerhet som man bygger upp genom studierna, säger Sofia Malmberg.
För Sofia, som är född och uppvuxen i Sundsvall, var Mittuniversitetet ett lätt val när hon sökte efter universitetsutbildningar. Inom teknisk kemi samarbetar Mittuniversitetet med KTH i Stockholm där Sofia hade tänkt läsa de sista två åren av sin utbildning, men hon valde att stanna kvar i Sundsvall och läsa klart utbildningen här.
- Jag trivdes så bra i stan och på Mittuniversitetet. Närheten till naturen var och är viktigt för mig och lärarna fanns alltid nära till hands om jag behövde hjälp. Jag hade fått ett bra kontaktnät både inom universitetet och i de närliggande industrierna.
En av anledningarna till att Sofia valde att läsa Civilingenjör i teknisk kemi, var för att utbildningen är bred och att man kan jobba med det mesta efter examen. Så det har aldrig funnits en oro för att hon skulle bli utan jobb, redan under studietiden blev Sofia introducerad till Sundsvalls många industrier. När Sofia sedan gjorde sitt examensarbete tillsammans med SCA så var det framtida arbetet säkrat. Två dagar efter sin examen, klev Sofia in på SCA Massa och påbörjade sin nya karriär som utvecklingsingenjör med inriktning mot process- och produktutveckling. Just nu är Sofia trainee på REMONDIS.
Ett tips som Sofia vill dela med sig av är SCAs Ingenjörspodd, det är en podcast som riktar sig till ingenjörsstudenter och i ett av avsnitten hör du Sofia Malmberg prata mer om vägen till arbete som ingenjör.